ראשי: PROD     |     מאמרים בנושא PROD     |     מאמרים בנושאים אחרים     |     צור קשר     |     דף הבית

אתר זה מציג את הליך PROD שפיתחתי במהלך שש השנים האחרונות ואותו אני חוקר כמנגנון להתקדמות ביישוב סכסוכים בין-קבוצתיים מתמשכים בין קבוצות המחויבות לדמוקרטיה ובפרט בין העם הישראלי והעם הפלסטיני.

הליך PROD בודק האם קיימים מתווי עתיד שרוב חברי שתי הקבוצות, לו הייתה ניתנת להם ההזדמנות ללימוד מעמיק של הסכסוך, להכרת חברי הקבוצה השנייה, לשיקול דעת יסודי ולבחינת כל האפשרויות, היו מעדיפים בבירור על פני המשך הסטטוס קוו. מתווה עתיד  "הטוב ביותר" מוגדר כמעמ"ד.


לאיתור מעמ"ד יש מספר יתרונות משמעותיים פוטנציאליים על פני המנגנון הקיים, בו המנהיגים אמורים להגיע ביניהם להסכם ואחר כך "למכור אותו" לפרלמנטים ולציבור:

 1. כאשר הציבור בשני הצדדים שסוע, אמביוולנטי וחסר אמון ביחס לצד השני, PROD מאפשר גיבוש קונצנזוס פנימי במקביל לגיבוש הסכמה עם היריב וכך פותר את שאלת ה"ביצה והתרנגולת".

 2. המנהיגים אינם עוד צריכים לגרור את עמם "בכוח" לתוך הסדר כשהם מואשמים ב"כניעה" או אפילו ב"בגידה" בעמם. במקום זאת, הם פשוט מממשים את הבחירה הדמוקרטית של עמיהם.

 3. ה SPOILERS (הורסי ההסכם) משני הצדדים, רוכשים הרבה מהלגיטימציה הציבורית שלהם מהתרגילים והמניפולציות אותם מבצעים לעיתים המנהיגים כדי "להעביר" את ההסכם פורמאלית. כאשר ההסכם מגובש על ידי העמים עצמם, פעולה כנגדו היא ערעור על ריבונות העם עצמו, הקשה בהרבה מאשר ערעור על התנהגות המנהיגים. ליתר פירוט בעברית על PROD, וכיצד יכול להיראות תסריט למימושו בסכסוך הישראלי פלסטיני נא קרא כאן.

תמצית של PROD באנגלית (שני עמודים), נא קרא כאן.

לרשימת מאמרים וטקסטים מלאה, בסדר כרונולוגי יורד, נא קרא כאן.